سختی گیر آب چیست؟ سختی گیر آب چیست؟ .

سختی گیر آب چیست؟

ساختار سختی گیر آب _ لزوم استفاده از سختی گیر رزینی

معرفی سختی گیر آب – شرکت ناب زیست

دستگاه سختی گیر آب یا همان دستگاه سختی گیر رزینی تشکیل شده از انواعی مواد پلاستیکی به نام رزین هستند که مانند یک فیلتر در مقابل تماس آب سخت با آن سبب کاهش سختی آب می ‌شود.

امروزه کیفیت آب مصرفی در مناطق زیادی از کشور دارای املاح فراوانی هستند که این املاح موجب سختی آب می ‌شوند که این سختی آب سبب به وجود آمدن رسوب در سطح قطعات و تجهیزات دستگاه می ‌شود و رسوب گرفتگی در قطعات سبب عملکرد بسیار ضعیف دستگاه می ‌شود. به همین دلیل به طور کلی بسیاری از واحد های مسکونی، ویلا ها و همچنین واحد های صنعتی از این نوع سختی گیر رزینی در تجهیزات خود استفاده می‌ کنند.

همان طور که در ابتدا اشاره شد، سختی گیر رزینی به عبارتی نوعی دستگاه تصفیه آب می ‌باشد که کار اصلی این تجهیز حذف کردن املاح سنگین آب یا به عبارتی سختی های آب می ‌باشد. یون هایی مانند منیزیم و کلسیم عمومأ دلیل اصلی سختی آب می ‌باشند که سبب رسوب گرفتگی در انواع تجهیزات دیگر مانند کندانسور ها، پمپ ‌ها، لوله ها و سایر قسمت هایی است که به طور مستقیم در جریان آب قرار دارند، هستند. برای کاهش سختی آب از یونی به نام سدیم در قطعه سختی گیر رزینی استفاده می ‌شود که این یون کمک بسیار مفیدی در کاهش سختی آب دارد.

سختی آب به علت وجود حجم بسیار زیادی از یون های کلسیم و منیزیم در آب مصرفی می ‌باشد در واقع سختی آب هیچ کمک شایانی به دستگاه نمی‌ کند و بیشتر باعث رسوب گیری قطعات دستگاه می ‌شود، به همین علت سعی در حذف کردن این املاح به طور کامل از آب داریم.

تشکیل رسوب در قطعات مختلف دستگاه به این صورت است که، یون های مثبت فلزی در تماس با سطح قطعاتی که با آب تماس مستقیم دارند به صورت رسوباتی به رنگ سفید، سبز دیده می ‌شود. ما می‌ توانیم با حذف این املاح به طور کامل از آب باعث کارکرد بهتر دستگاه شویم، به گونه ای که کاهش چشم‌ گیری در تشکیل نشدن رسوب در قطعات و افزایش عمر دستگاه و سبب روان تر شدن گردش سیال ها می ‌شود.

 

سختی آب چیست؟

سختی گیر آب یا نرم کننده آب یک سیستم تصفیه می باشد برای حذف غلظت های بالای کلسیم و منیزیم که باعث ایجاد سختی آب می شود. در زمان عبور آب از داخل سختی گیر مواد معدنی موجود در آب فیلتر شده و آبی نرم و بدون سختی در لوله ها جریان می یابد.

وجود سختی در آب به ویژه در مصارف صنعتی و تاسیساتی مشکلات متعددی را به دلیل بالا بودن قابلیت رسوب ‏گذاری و خورندگی ایجاد می ‏کنند که برخی از آن ها عبارت است از:

·        لباس های سفت شده بعد از شستشو

·        خشکی و سوزش پوست بعد از حمام

·        ایجاد کف صابون در اطراف دیوار های دوش

·        ایجاد لکه و رسوبات سفید رنگ بر روی لوله‏ ها

·        لایه آهک و مواد معدنی در اطراف سر دوش آب

·        تشدید خوردگی و رسوب ‏گذاری در تاسیسات حرارتی

·        کاهش راندمان انتقال حرارت و افزایش مصرف بی ‏رویه انرژی

·        بیش از حد گرم شدن سطوح فلزی و کاهش عمر مفید تجهیزات

·        افزایش مصرف مواد شیمیایی ضد رسوب ‏گذاری و خورندگی در سیستم

·        کاهش فرایند انتقال جریان آب بر اثر تشکیل رسوبات سخت در جداره داخلی لوله ‏ها و مخازن

متداول‏‎ ترین روش برای حذف سختی آب استفاده از سختی ‏گیر های نوع رزینی می ‏باشد که اساس کارشان بر پایه تعویض یون می‏ باشد. امتیاز این روش عدم تولید رسوب در فرایند با تبادل یون سدیم یا یون ‏های رسوب‎ گذار کلسیم و منیزیم موجود در آب می ‎باشد اما بعد از مدتی به تدریج بازده فرایند سختی ‎گیری کاهش می ‏یابد و رزین ‏ها باید دوباره بازیابی و احیاء شوند. پس با عبور محلول کلرید سدیم 10 درصد از بستر رزین با سرعت و دبی ثابت رزین‏ ها احیاء می‏ شوند و خلوص نمک عامل بسیار مهمی در احیاء مناسب رزین‏ های کاتیونی سختی ‎گیر می ‏باشد.

استفاده از آب ‏های گل‏ آلود و دارای مواد معلق و همچنین آب‎ هایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می ‏باشند رزین‏ های سختی‎گیر را زود فرسوده و آبدهی دستگاه را کاهش می‎ دهد. توصیه می‏ شود قبل از دستگاه سختی ‏گیر آب از یک فیلتر مناسب مانند فیلتر شنی استفاده نمایید. سختی ‏گیر های رزینی به دلیل انجام تبادل یونی و حذف سختی محلول در آب از نظر عملکرد نسبت به رسوب ‎زدا های مغناطیسی، الکترونیک و آلتراسونیک که املاح را صرفاً در آب معلق نگه می ‏دارند مطمئن ‏تر هستند ولی از طرف دیگر سختی ‎گیر های رزینی نیازمند عملیات دائمی و منظم بک واش و احیاء می ‏باشند.

عملکرد سختی گیر آب چگونه است؟

به غیر از یون های کلسیم و منیزیم عوامل دیگری نیز باعث سختی آب می‌ شوند که به دلیل غلظت پایین آن ها از این عوامل صرف نظر می‌ کنیم. دستگاه سختی گیر آب باعث از بین بردن غلظت سدیم و منیزیم که از عوامل اصلی سختی آب هستند، است که همین امر سبب تصفیه آب می ‌شود. این املاح معروف که باعث سختی آب می ‌شوند با چشم در آب دیده نمی ‌شوند ولی با گذشت زمان مشخصی تاثیر آن را با ایجاد رسوب بر روی سطح شیر به طور واضح دیده می ‌شود.

روش حذف یون های سخت کننده آب به این صورت است که جریان آب کاملا از رزین های کاتیونی و یا آنیونی سبب جذب یون های کلسیم و منیزیم از آب و وارد کردن یون سدیم به جریان آب شده است، این کار به طور کاملا یون های رسوب گذار را از آب گرفته و برای جایگزین آن ها یون های سبک همانند یون سدیم را وارد جریان آب می‌ کند. یکی دیگر از وظایف سختی دیگر رزینی فلزی در بسیاری از سیستم های صنعتی و غیر صنعتی آبی که در گردش مدار قطعات سخت بوده که وظیفه اصلی دستگاه رزینی نرم کردن آب در مدار چرخشی می ‌باشد.

ویژگی‏ های مهم دستگاه سختی ‏گیر آب

·        حداقل و حداکثر فشار کاری مناسب برای دستگاه های سختی ‏گیر آب به ترتیب 2 و 5 بار می ‏باشد.

·   از ورق فولادی با ضخامت مناسب برای تحمل فشار 7 بار توسط ستون سختی‏گیر طراحی و ساخته می ‏شوند.

·   بدنه داخلی سختی ‏گیر آب پس از زنگ‏ زدایی کامل، تمیز سازی و سندبلاست توسط پوشش‎ های ضد خوردگی از نوع اپوکسی پوشانده می ‎شوند.

·   هر دستگاه سختی‏ گیر آب شامل دریچه بازدید، شبکه لوله‏ کشی مجهز به شیرآلات نازل ‎های ورودی و خروجی آب، اتصالات هوا گیری، فشار سنج، مخزن پلی‏ اتیلن نگهداری محلول احیاء می ‏باشد.

آشنایی با انواع سختی گیر های رزینی از لحاظ جنس بدنه

·        سختی گیر رزینی فلزی

سختی گیر های رزینی فلزی دارای مخازن به شکل استوانه ای و از جنس فلزی می ‌باشند که معمولأ از متریال فولاد ST37 و یا ورق سفید گالوانیزه تشکیل شده اند و به این شکل طراحی و تولید می ‌شوند. معمولأ امروزه مخازن این مدل سختی گیر را به شکل استوانه ای به دلیل شکل ایستادن بهتر و عملکرد سختی گیر رزینی مناسب تر طراحی و تولید می ‌کنند. این مدل از سختی گیر ها بر خلاف سختی گیر های رزینی در داخل کشور طراحی و تولید می‌ شود.

·        سختی گیر رزینی فایبرگلاس

معمولأ سختی گیر رزینی فایبرگلاس دارای مخازنی تشکیل شده از متریال فایبرگلاس می ‌باشند که عمومأ کاربرد بیشتری از سختی گیر های فلزی دارند که دلیل اصلی این افزایش مصرف عدم خوردگی، رسوب گرفتگی و پوسیدگی مخزن های فلزی در مدل های مختلف سختی گیر های رزینی دارد. اما در این دوره این مدل از مخازن فایبرگلاس در کشور به طور مستقیم تولید نمی‌ شود و از کشور های معتبر اروپایی و چینی در کشور وارد می‌ شود.

مهم ترین کاربرد های سختی گیر آب

·        کاربرد مسکونی

همان طور که گفته شد امروزه آب مصرفی بیشتر مناطق کشور تشکیل شده از آب سخت هستند که همین امر باعث افزایش روز افزون استفاده از سختی گیر آب در مناطق مسکونی نیز شده است. واحد های بزرگ مسکونی، اداری و تجاری از سیستم تهویه مطبوع مرکزی استفاده می‌ شود که یکی از اجزای مهم استفاده شده در این سیستم سختی گیر آب می ‌باشد. بر طبق گفته ها جریان آب ورودی به برج خنک کننده با عبور از این دستگاه یون سدیم را جذب کرده و تبدیل به آب نرم می ‌شود و آسیب های ناشی از سختی آب به طور قابل توجهی کاهش می ‌یابد.

·        کاربرد صنعتی

استفاده از آب در ماشین آلات صنعتی امر بسیار مهمی است که اگر آب مصرفی در دستگاه های صنعتی دارای املاح بالا و آب سختی باشد قطعاتی ک در دستگاه در مجاورت مستقیم آب قرار دارند دچار رسوب گرفتگی فراوان می ‌شوند و این امر سبب عملکرد ضعیف سیستم می‌ شود. سختی گیر آب صنعتی کاربرد بسیار فراوانی در جلوگیری رسوب گرفتی می ‌شود. به طور واضح تر تجهیز سختی گیر آب صنعتی دارای نوعی فیلتر صنعتی و نرم کننده آب بوده که از آن ها معمولأ بسیار زیاد در دستگاه هایی مانند دیگ بخار، برج خنک کننده، هواساز و آب کشاورزی بسیار استفاده می ‌شود.

مزیت های استفاده از سختی گیر آب

همان طور که اشاره شد، یون های موجود در آب می توانند آسیب های زیادی را به تجهیزات صنعتی و همچنین سلامت انسان وارد کنند. به طوری که می توان با حذف سختی آب به کمک تجهیزات مختلف به چند مزیت مهم دست پیدا کرد که برخی از آن ها عبارت است از:

·        ممانعت از کاهش اثر شوندگی مواد صابونی که به دلیل سختی آب رخ می دهد.

·        جلوگیری از رسوب و گرفتگی لوله های دیگ بخار، بویلر، سیستم های حرارتی و برودتی.

·        کاهش اثرات مخرب سختی آب بر سلامتی بدن و بروز مشکلاتی از قبیل سنگ کلیه و مثانه.

·   کاهش کلرو کلسیم و منیزیم موجود در آب که منجر به خوردگی دیواره های بولر و دیگ های بخار می شوند.

·   کاهش امکان رسوب کردن سولفات کلسیم و منیزیم در لوله های انتقال آب که منجر به گرفتگی تاسیسات مولد نیرو و همچنین آبگرمکن های خانگی خواهد شد.

لزوم استفاده از دستگاه سختی گیر آب

لزوم استفاده از دستگاه سختی گیر آب به این دلیل است که وجود مواد معدنی و املاحی همانند کلسیم و منیزیم در آب، موجب رسوب گذاری در تاسیسات انتقال و ذخیره آب، سطوح تبادل حرارتی، دیگ ها و مواردی از این دست می شود که می تواند راندمان این تاسیسات به شدت کاهش یابد. استفاده از یک سختی گیر آب می تواند این مشکل را به طور کلی از بر طرف کند و املاح موجود در آب را قبل از رسوب گذاری به طور کامل حذف کند.

گروه تولیدی و صنعتی ناب زیست به عنوان مرجع تخصصی فروش انواع تجهیزات در حوزه ساخت و تولید انواع مخزن آب فایبر گلاس و مخزن پلی اتیلن جهت نگهداری انواع سیالات و مخزن دوجداره، مخزن استیل، تولید انواع سپتیک تانک و چربی گیر از جنس پلی اتیلن و فایبر گلاس، طراحی و اجرای سیستم های پکیج تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی، طراحی و اجرای سیستم های تصفیه آب همچون سختی گیر رزینی و فیلتر شنی، آشغالگیر، آب شیرین کن صنعتی و آب شیرین کن خانگی، کلر زن، دیونایزر، اجرای شبکه های جمع آوری و انتقال آب و فاضلاب بهداشتی و صنعتی، تولید بوستر پمپ، فروش کمپرسور و وکیوم درایر، تولید انواع لوله کاروگیت و لوله پلی اتیلن، منهول پلی اتیلن، درب منهول کامپوزیت و سایر اتصالات مورد استفاده در شبکه های انتقال، ساخت انواع برج خنک کننده و چیلر، یونیت هیتر و هیتر تابشی، فروش انواع مواد شیمیایی مانند آنتی اسکالانت، سیلیس، نمک سختی گیر، رزین تصفیه آب و سایر مواد شیمیایی، طراحی و تولید تجهیزات آشپزخانه های صنعتی، هتل ها و بیمارستان ها از جمله انواع ترولی، تجهیزات سرو غذا، ماشین ظرفشویی صنعتی، کانتر گرم و کانتر سرد و ... با تنوع بسیار زیاد از لحاظ برند و مدل، با داشتن تیمی فنی و متخصص تلاش دارد تا بهترین کیفیت و رضایت را از آن هموطنان و به ویژه صنعت گران نماید. در صورتی که قصد خرید سختی گیر آب و محصولات مشابه را دارید، می توانید با دریافت قیمت سختی گیر آب و مشورت کارشناسان فروش ناب زیست انتخاب بهتری داشته باشید.

مجموعه صنعتی ناب زیست در زمینه تولید انواع سختی گیر آب به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. شما هر گونه نیازی که به انواع سختی گیر آب و دیگر مدل ها که داشته باشید توسط کادر مجرب و حرفه ای ما در کم ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به شما ارائه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سختی گیر آب و نحوه تولید آن به سایت ناب زیست مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09128714670 – 02188721092 - 02188722027


برچسب: ،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۳۴:۰۳ توسط:شرکت ناب زیست موضوع: نظرات (0)

ارسال نظر توسط مدیر غیرفعال شده